КОЛЕДА бр.6, стр.34, година VIII 2001г.

Вкусът на фиестата

Мадрид, Ивайло Харалампиев
специално за сп. “Еропа 2001”


Треската около смяната на великите цифри в календара отмина. Предричаните от уж сигурни източници катаклизми навръх смяната не се сбъднаха. Свръхнапрегнатата световна ситуация и нестихващите атентати на баските сепаратисти от ЕТА обаче са достатъчни, за да навъсят големите фиести. Въпреки бедите обаче испанците са народ с доста практична философия за живота и много не се стряскат от евентуалните бъдещи беди. Когато станат реалност, тогава ще му мислят. Затова тазгодишните коледни празници не подминават традиционните приготовления. За голяма радост и за разлика от миналата година фиестите улучват все работни дни и чудесно се комбинират с уикендите. Но на испанците редовните за цял свят празници съвсем не са им достатъчни. Неработни са също 6 и 8 декември, което смалява декември практически до две работни седмици. Фиеста е и 6 януари, когато тримата влъхви раздават подаръците.
Рецептата около подготовката и честването на Новата година имат предизвестени съставки. Пръскането на пари е задължително. Започва се с храната, чийто цени скачат преди празниците. Испанците като големи чревоугодници накупуват огромни количества от най-скъпите ястия - морски специалитети, агнета и пуйки. Разпродават се и главоломни количества сладкиши, предвождани от тежката артилерия на иберийската традиция, т. нар. туррон. В най-стария си вариант наподобява нашенската бяла и кафява халва, но сред модерните варианти са неизброими комбинации от шоколад, сушени плодове, конфитюри, алкохолни еликсири. 98 на сто от годишните продажби на шампанско се заформят за няма и две седмици. Затова големите производители не се скъпят на средства за реклама. Сред обсъжданите теми във вечерта на празника е кои ще са фирмите, платили мастодонтските хонорари, за да бъде пуснат рекламният им клип в последните или в първите минути на прага на двете години. Марката пенливи вина "Фрейшенет", "Кока Кола", фирмата за плочки "Порселаноса" са сред вечните кандидати за най-престижните и скъпи минути през цялата година. От "Фрейшенет" приготвят клип с продължение над 10 минути, в който участват най-големите испански светила. Минифилмът тази година е с участието на нашумялата като пенлив еликсир тукашна икона Пенелопе Крус. От марката не се скъпят за своите звезди и броят на актрисата
50 000 долара за два дена снимки. Друга светска звезда, Исабел Прейслер, екссъпругата на Хулио Иглесиас, от години е лице на "Порселаноса".
Крал Хуан Карлос I съвсем като човек от народа ще отправи приветствие към поданиците на короната. Те обаче напират все по-разгорещено да узнаят ще се венчае ли принц Фелипе за изгората си - норвежката манекенка Ева Санум. Залаганията се конкурират единствено от разгорещената разпродажба на купони за новогодишната лотария, разпределяща най-големите печалби на планетата. Да не се сдобиеш с билет от лотарията е срам за всеки уважаващ себе си испанец, макар късметът да каца само на рамото на няколко избраници на съдбата, както и във всички останали лотарии.
Голяма новина е превръщането на еврото в официална разменна монета не само в южното кралство, но и в останалите евространи, присъединили се към единния финикийски знак. Не стихват кампаниите за разясняване на новите банкноти и монети. Песетата за радост на някои и за жалост на други ще стане скоро напълно ненужна на пазара и ценна единствено за колекционерите.
Коледа по традиция се кара в семейна обстановка. Вечерята навръх Нова година също. Чак после идват фиестите навън, но често са свързани с такива главоболия, че все повече испанци предпочитат да си останат вкъщи. На заформяните мегафиести винаги ще се намери някой, който да предизвика скандал. Изчезват дрехи, падат прегради, настъпва смут и истинско меле. Елитните заведения предлагат куверти над 60 долара, но достъпът не е лесен. Докато се здрависат и нацелуват с фамилията, вече е след един часа. Задръстванията са шеметни, такситата изчезват като с магическа пръчка. По обикновените барове пък цените са толкова надути, че също обезсмислят няколкото часа престой, които остават до сутринта. Така че изборът не е лесен. Най-вече за чужденците е стълпотворението на централния площад "Пуерта дел Сол". Там камбаната на столичното кметство отмерва последните минути преди Новата година. В унисон с камбанните звънове трябва да се изгълтат 12 гроздови зърна. Традицията не е чак толкова стара. Мъдър крал решил така да се отпразнува Нова година, защото реколтата от лозята била зашеметяваща. Оттам мадридчани задължително гълтат зърната на късмета. Във Валенсия вече отговориха на хвърлената преди повече от век ръкавица. Най-големият регион, производител на цитрусови плодове, реши от миналата година да се гълтат малки резенчета мандарина, за да рекламират местната гордост.
Испанците предпочитат да затворят очи пред песимистичните прогнози за световната икономическа ситуация. Според тях икономическият растеж на Испания - най-бързият в обединена Европа, ще спадне, а осигурената зелена светлина пред тукашния напредък ще започне скоро да премигва и да се сменя в червено.
Коледно-новогодишните фиести по принцип са повод столичният кмет Хосе Мария Алварес дел Мансано да покаже замах на пълководец. Той много не се вслушва в хулите на политическите си спаринг-партньори, които почти неизменно го набеждават за непоправим мегаломан. Над 100 автобуса засилват градския транспорт по време на фиестите. Има специални маршрути за обиколка на магазините. Метрото също е подсилено с повече вагони. Повече полицаи ще вардят и вавилонските стълпотворения из търговските улици.
Не стихват и динозавърските реформи из столицата. В Испания се стичат най-много от средствата на Евросъюза и местните управници са твърдо решени да използват парите до последно. Сгради, комплекси, спирки на метрото, автогари изникват в ърбън-пейзажа.
Приготовленията за фиестите са сложни и изискват доста усилия. Може би прекалено за някакви си десетина часа гръм и трясък. Но пък нали е важно да стъпиш с късмет в новата година. Добрите заклинания никога не са излишни!