Kатедралата в Страсбург, както и във всяко селище, по традиция е притегателен център на общностния живот. Страсбургската "Notre Dame" е известна с размера си и с единствената си кула. Незавършената симетрия я прави загадъчна и запомняща се. Месец преди Коледа около нея по дългогодишна традиция се разполага коледният базар. Тържественото излъчване на храма - на фона на звездното небе - в пространството до неговите основи се "материализира" в поредица от дървени павилиони, излъчващи топлина и уют. Докато децата са запленени от многообразието на играчки и вкусотии, родителите се възползват от моментното спокойствие, за да опитат от традиционното за този сезон горещо вино. Ухае на канела, карамфил, горена захар, сладкиши и празнично настроение.
Любимото място на местните жители по това време на годината, през изминалото столетие коледният пазар около катедралата постепенно се превръща и в съзнателно замислена туристическа атракция. Тази година той ще отбележи своето 431-во издание. Още през 1570 г. под влияние на протестантизма се слага началото на тази традиция - празничен базар, посветен на детето Исус, с която местните жители се гордеят и доразвиват през годините в уникалната атмосфера на коледен Страсбург.
Столица на Европа и на Коледа
Многоезичието тук не е изненада за никого. Градът се рекламира освен като "столица на Коледа" също и като "европейска столица", без с това да опитва да надхвърля провинциалните си комплекси. Страсбург приютява основни европейски институции - Съвета на Европа, Европейския съд по правата на човека, Европейския парламент. Символиката, която се търси в избора на този град, е като че ли повече от очевидна. Страсбург е на границата между Франция и Германия, често е сменял принадлежността си към двете държави в различни исторически периоди. Днес той е знак за забравените противопоставяния и преодолените исторически конфликти, символ на помирението и общото европейско бъдеще.
Коледните празници са едни от най-обичаните и отбелязваните в Елзас. Един свят на легенди, ритуали и усещания се разкрива за удоволствие и на малки и на големи. Целият регион се активизира още от 25 ноември, деня на Св. Екатерина, и до 6 януари удълженият празник тече. Страсбург и селцата наоколо се окичват с множество светлини. Коледна украса има не само във всяка къща, но и на всяка къща. Празникът е на улиците и по витрините на магазините. Всяка година се предлагат различни прояви - от карнавални кортежи, през улични спектакли до оживяващи "Исусови ясли", базари и въртележки - една изключителна атмосфера на празника. Седем са различните лица на празника тази година - мистериите (тайнства), светлината, вкусовете, на елхите, на звездите, на песните, на предметите (потеклото, традициите), на бдението.
Пътят на светлината
Твърди се, че Страсбург е един от най-ярко осветените градове в Европа по време на празниците. Дръжте очите си широко отворени и се оставете удоволствието от цветове, вкусове и звуци да ви води, съветват туристическите пътеводители.
Архитектурното излъчване на града е разнообразно - от луксозните барокови сгради до характерните островърхи къщи с гредоред, като че ли излезли от приказките на Братя Грим. По градските канали продължават да се движат украсени туристически корабчета. Въпреки бръснещия вятър това е добра възможност да се разгледат старинните шлюзове, красивият исторически квартал, наречен "малката Франция", и импозантната сграда на Европейския парламент, чиято стъклена фасада удвоява светлините и отблясъците на града и реката Ил. Камерите и фотоапаратите се опитват да не пропуснат ефектната гледка.
Коледното дърво
Разбира се, празниците около Коледа не могат да минат без коледното дърво. Гигантска елха се инсталира на площад "Клебер" при специални мерки за сигурност. Това е сложна операция, която се следи с внимание от местната преса - откъде идва дървото, какъв е пътят му, кога ще бъде инсталирано, какъв ще бъде стилът на украсата и т. н. Впрочем жителите на Елзас твърдят, че традицията на коледното дърво идва именно от техния регион. В ренесансовата библиотека на Селеста, градче близо до Страсбург, е съхранен писмен източник от 1521 г., в който за пръв път се споменава за разпространението на коледното дърво. Ето и значението, което се влага в него - елхата остава винаги зелена и по този начин символизира вечността на Христос, а в нейната естествена триъгълна форма - Божието триединство. В мистериите през средните векове дървото е напомняло още за изгубения рай поради прегрешението на Адам. Затова и първоначалната украса е била преди всичко с ябълки - плода на изкушението. По-късно, през ХVII век украсата започва да се обогатява с фигурки на ангели и звезди първоначално от хартия, след това от лъскави материали. Елзаската традиция е била постепенно разпространена и в други райони на Европа, където, макар и позната, не е била практикувана.
Пиршество на вкусовите усещания
Елзасците са известни чревоугодници. Така че коледните празници по тези места имат и подчертано кулинарно измерение. Понякога упрекват жителите на региона, че държат повече на количеството, отколкото на изтънчеността на храната, но е достатъчно да се спомене световноизвестният пастет от гъши дроб, за да бъдат опровергани злонамерените подмятания.
Истинско изкуство е неговото приготвяне и сервиране. Присъствието му на семейната трапеза на 25 декември е задължително, комбинира се с качествени елзаски бели вина. "Fois gras" е измислен от Жан Пиер Клос, готвача на военния управител на Страсбург през периода 1762-1788 г. Ритуалното коледно хранене включва още гъска с кестени върху подложка от червено зеле, следвана от известното местно сирене "Мюнстер" с кимион и накрая сладкото "коледно пънче", сервирано със сняг от яйца и плодова салата. Масата е украсена с "bridle" - малки сладки с аромат на бадеми и канела, оформени като звезди или коледни персонажи.
Дядо Коледа
Освен трапезата и подаръците са акцент от семейното отбелязване на празника. В нощта, в която се случват чудеса, малките очакват подаръците си от Дядо Коледа. Любимият им персонаж в Елзас има по-сложно излъчване и не е декориран като в рекламите на кока-кола още от 1931 г., които повлияват на съвременната представа за Дядо Коледа - червена мантия, бяла брада, голям корем, веселяшко излъчване.
В Източна Франция честването на Свети Никола е било много популярно през средните векове. По време на Реформацията обаче този образ се измества постепенно от образа на детето Исус. За различните религиозни общности Christkindel и Saint Nikolas са основните доставчици на подаръци. Christkindel (детето Исус) е персонаж, облечен в бяло, който раздава подаръци на послушните деца, а неговият помощник Ханс Трап, по когото пълзят буболечки, междувременно се занимава с непослушниците. През ХIХ век Christkindel започва да се представя като млада жена с корона от свещи върху главата. Съществуват две хипотези за тази трансформация - акцентиране върху новия жизнен цикъл и плодородието е едната, другата - влияние на скандинавската традиция за честване на Света Лучия, която е изобразявана по подобен начин. Christkindel е подарък от бога за хората и затова естествено се продължава тази идея в подаръците, които той/тя донася за всеки - алюзията за директната връзка на всеки с бога и неговите дарове.
Тиха нощ - свята нощ
Едно детенце сладко отхапва от лакирана с карамел червена ябълка. Звучат познати коледни мелодии, чието очарование не се крие в изненадата, а напротив в повторяемостта. "Манежът на ангелите" (дървена въртележка на няколко нива, представяща религиозни сюжети) се е завъртял от топлината на запалените свещи и сменя пред погледа на малкия човек сцени от живота на едно друго дете - Исус. От щандове с форма на локомотиви се разнася ароматът на печени върху дървени въглища кестени. Многоцветните лампи се опитват да отдалечат студа и настъпващата тъмнина на нощта. Остават часове до тържествената меса в катедралата. Оживлението в коледната нощ ще затихне в очакване на Рождеството, за да преобрази усещанията в очаквания от друго измерение - за обновление и по-добро бъдеще. Въртележка от светлини, цветове, аромати, надежди... Коледа в сърцето на Европа.