ГИД бр.5, стр.33, година VIII 2001г.

Ефес - застиналата люлка на
древна култура

Виолета Цветкова

Ако ви се отдаде случай да посетите югозападното крайбрежие от азиатската част на Турция, то непременно отделете поне няколко часа за екскурзия до древния град Ефес. Всъщност за да го обходите надлъж и шир и да разгадаете многобройните му хилядолетни тайни, не би ви стигнал и цял ден, но с малко повече организираност и с помощта на добър гид вие ще откриете невероятната, почти приказна история на този град. Той се намира едва на 15 км от красивия курорт Кушадасъ, на 74 км от прочутото пристанище Измир и на 465 км от Анталия. Отвсякъде има удобен транспорт, така че където и да сте отседнали, можете да си подарите кратко пътешествие в историята.
Алеята на Куретите
Ефес е възникнал преди около 3500 г., но засега са проучени едва 10 на сто от останките на прочутия музей под открито небе. Бил е във владение на различни племена, в него са оставили част от своята култура варвари, гърци и римляни, докато в средновековието окончателно не попаднал в териториите на османците. Това е най-запазеният град, в който е живял Омир и е написал своята “Илиада”, тук са живели знаменити философи и лекари. Богинята Артемида, Дева Мария и Свети Йоан са емблематичните за Ефес имена. И до ден-днешен на едно и също място могат да се видят останките от храма на Артемида, от базиликата на Св. Йоан и от старата джамия “Иса бей”. Така езичество, християнство и мюсюлманство символично и безмълвно съжителстват и събират многобройни туристи от всякакви етноси и религии.
Ако се разхождате с гид, той най-вероятно ще ви отведе първо на мястото, където е бил храмът на Артемида. За да не останете разочаровани, добре е предварително да знаете, че от едно от чудесата на света не е останало кой знае какво. Самотно извисяващата се колона и останки от основи ще ви подскажат мащабите на този древен строеж. Всичко, което е можело да се пренесе, отдавна е в най-големите световни музеи. Сега само с усилието на фантазията си можете да си представите, че гигантските каменни блокове са били част от божествено красива сграда. Храмът е бил построен в чест на сестрата на Аполон - Артемида. Известно е, че богинята закриляла гениални личности и помагала на бременни жени. Легендата дори разказва, че когато през 356 г. храмът бил опожарен от ръката на Херострат, Артемида не могла да му противодейства, защото в същото време помагала при раждането на Александър Македонски. Именно заради това след години той повелява да бъде възстановен най-големия и най-красив храм в света. Той бил разположен на площ колкото днешно футболно игрище, а на височина достигал 25 м. Сградата се крепяла от общо 127 колони с красиви барелефи. Древните хронисти дори пишат, че когато човек заставал пред храма, имал усещането, че боговете са слезли от небето, за да го построят.
 
Богинята на победата Нике
Когато решите да се оттеглите от това място, продължете към къщата, в която Дева Мария е прекарала последните години от живота си и е намерила смъртта си. Домът бил в неизвестност чак до 1891 г., когато поредната археологическа експедиция се натъкнала съвсем случайно на неговите следи. След дълги дни на безплодно търсене археолозите спрели да отдъхнат и да пият вода от някакво изворче. Тогава един от тях забелязал, че в храсталаците има странно подредени камъни, приличали на градеж. Точно там сега можете да откриете тишината от къщата на Богородица, да запалите свещички за покой на мъртвите и за здраве на живите и да отпиете от водите на живителните извори. Трите чучура са наречени за здраве, любов и щастие. А ако имате и съкровена мечта, можете да помолите Дева Мария да бди над нейното сбъдване, като завържете нещо свое на стената на желанията.
Оттам вече спокойно можете да се отправите към древния Ефес. Той бил основан от Андрокъл според предсказанията на древен жрец. Посрещат ви останки от крепостна стена и ако вперите взор в далечината, пред вас ще се простре разположеният по протежение на 8 км античен град. Археолозите не спират да го проучват вече 200 г.
Библиотеката на Джелсус
Никой не можел да припари в Ефес, без да се изкъпе преди това. 
Домът на Дева Мария
Водата тук никога не е била проблем, градът бил опасан от аквадукти, които и до днес могат да се видят, а баните били почти свещено място. Хигиената на неговите жители била издигната в култ.
Ще извървите дълъг път по улици, настлани с камъни преди хилядолетия, ще приседнете в най-големия амфитеатър в Анадола и ще се опитате да си представите жестоките гладиаторски битки, ще влезете в богато украсените с мозайки и стенописи домове на местната аристокрация, ще ви покажат дори първообраза на днешните банки. А обществените тоалетни, където жителите водели важните си разговори, и публичният дом, към който води прототипът на модерната реклама, ще ви накарат да си кажете: “Нищо ново под небето!” А когато стигнете до Библиотеката на Джелсус, вече няма да са ви останали думи, за да изразите възхитата си. И няма да съжалявате, че сте отделили няколко часа от живота си, за да видите нещо, коет като че ли не е градено от човешки ръце.