Общество
ЩЕ БЪДЕ ЛИ СТАБИЛНА ЮГОИЗТОЧНА ЕВРОПА?
Поредната война в бивша Югославия постави на изпитание възможностите на международната общност да реагира в моменти на криза и ефикасно да използва възможностите на съществуващите институции за сигурност. Тя предизвика необходимост и от преразглеждане на провежданите досега политики, както и за разработването на нови механизми за сътрудничество за постигането на траен мир и просперитет в региона.
По инициатива на Външнополитическия комитет на Европейския съвет на 14 април т.г. бе взето решение за свикване на поредица от конференции за Югоизточна Европа, които да разработят мерки за дългосрочна стабилизация, сигурност, демократизация и икономическо възстановяване на целия регион. Новият Пакт за стабилност включва въпроси на сигурността, икономиката и гражданското общество. Пактът за стабилност на страните от Югоизточна Европа е декларация, подписана в Кьолн на 10 юни 1999 г. от външните министри на страните - членки на ЕС и на България, Румъния, Македония, Турция, Босна и Херцеговина, Хърватска, САЩ, Канада, Япония, както и на представители на ООН, Съвета на Европа, НАТО, ЗЕС, ОССЕ, МВФ, Световната банка, Европейската инвестиционна банка и Европейската банка за възстановяване и развитие. Целта на срещата бе разработването на план за постигане на траен мир, икономически просперитет и стабилност в региона, както и приемането на пакет от мерки за утвърждаване на мира и междуетническата хармония. Страните, подписали Пакта за стабилност, поставиха като главна своя цел утвърждаването на регионални мерки за укрепването на междусъседските отношения и механизми за сътрудничество в областта на сигурността, съхраняването на многонационалното и етническото разнообразие на страните от региона, както и защитата на малцинствата, предотвратяването на етническото прочистване и осигуряването на безопасното завръщане на всички бежанци. За да се постигне това, на срещата в Кьолн бе взето решение за създаването на Кръгла маса за Югоизточна Европа, която периодично да прави преглед на постигнатото в областта на демокрацията, човешките права, икономическото възстановяване и сигурността.
За да стане едно политическо решение действителност, е необходимо да получи силна подкрепа и да мобилизира гражданския потенциал. В отговор на Пакта за стабилност на 18-20 юли т.г. в Любляна бе учреден Политически форум за Югоизточна Европа. В него се включиха представители от 25 независими институти за политически изследвания в страните от региона, които се обединиха около обща декларация. От българска страна участваха представители на Центъра за либерални стратегии, Център за икономическо развитие, Институт за регионални и международни изследвания, Институт за пазарна икономика, Европейски институти, Институт за икономическа политика, Център за изследване на демокрацията. Тази регионална мрежа се създаде по инициатива на Центъра за европейски политически изследвания в Брюксел и с финансовото съдействие на институт "Отворено общество" - Ню Йорк. Представителите на неправителствените организации се обединиха около основните тези, залегнали в разработката на Центъра за европейски изследвания - "Система за следвоенна Югоизточна Европа". Основни моменти в тази разработка са ускореното включване на страните от региона в съществуващите европейски структури, премахването на митническите бариери и създаването на зона за свободна търговия, както и прекратяване на санкциите срещу Сърбия и включването на страната в процеса на европейска интеграция след благоприятни политически промени в Белград и стартиране на демократични реформи. Според декларацията, приета на форума, досегашните споразумения за асоцииране не са достатъчни и е необходимо включването на новите асоциирани членове на ЕС както, и на страните кандидатки за присъединяване в консултативните органи на ЕС и избирането на техни представители за членове в Европейския парламент без право на гласуване. В декларацията се отправя призив към ЕС да постави ясни срокове за приемането на кандидатите от региона и за пълноправно членство с България и Румъния от 1.I.2000-а.
Представителите на неправителствените организации се обединиха около обща декларация, която призовава към:
* Създаването на зона за свободна търговия в региона посредством многостранни споразумения;
* Премахване на тарифите върху износа на индустриални продукти за страните на ЕС;
* Премахване на тарифите на вноса за страните от ЕС;
* Постигане на споразумение за значително увеличаване на износа на селскостопански продукти от региона за ЕС;
* Компенсации за загуби от митнически такси, които да бъдат компенсирани с грантове от ЕС и да зависят от готовността на съответната страна да осъществява смесен контрол заедно с ЕС върху митниците и пристанищата, както и да се бори с корупцията и трафика на хора и наркотици;
* Реформа в банковото дело;
* Установяването на валутни бордове;
* Сключване на спогодби за европейско монетарно споразумение - от 1.I.2000-а следва да започнат преговори за нови монетарни спогодби за страните, които искат да преминат от режим на валутен борд към последователно приемане на еврото като основна парична единица;
* Югоизточна инфраструктурна инициатива, включваща мостовете над река Дунав, енергийни и телекомуникационни свръзки;
* Създаване на подходящ инвестиционен климат посредством иницииране и прилагане на програми за борба с корупцията и мафията;
* Програми за развитие на малките и средните предприятия;
* Опазване на околната среда;
* Учредяване на регионална Югоизточна фондация за демокрация, която да поощрява партньорството между неправителствените организации и правителствата.
Представителите на неправителствените организации се обединиха около препоръката ЕС да финансира регионални програми за образование и сътрудничество, включително разработването на нови учебни програми и учебници най-вече в областта на историята. От изключително голямо значение за Югоизточна Европа са и регионалните образователни институции като например Американския университет - Благоевград, Централноевропейския университет - Будапеща. С оглед предстоящото разширяване на изток може би в скоро време и престижният Колеж на Европа в Брюж ще открие свой филиал в региона.
Сп. "Европа 2001"