ВИТРИНА BG бр.4, стр.52, година IX 2002г.

Национален исторически музей
оживяване на наследството







Екатерина Цекова
През последните години много се говори за отварянето на музеите и за тяхната социокултурна стойност. Музеят се възприема не толкова като съкровищница, колкото като институция, която се грижи за продължаващия живот на ценностите. Музеят се осмисля като комуникативен фокус на наука, изкуство и образование. Търсят се начините, чрез които културно-историческото и природо-научното наследство успешно да функционират в общественото пространство не само като духовен, но и като икономически ресурс.
Българските музеи не са чужди на това схващане. Прилагат съвременни, атрактивни и ефективни начини за трайно привличане на повече публика, което същностно и икономически да оправдава тяхното съществуване.
Един от най-разпространените методи за разнообразяване и активизиране на работата с публиката са временните изложби. Освен публика, те привличат нови приятели, партньори и спонсори на музеите.
Развиват се и музейните образователни програми. Тяхното разнообразие и потенциал дава ново поле за изява на музейните специалисти, на публиката, а също и на педагози, научни и социални работници, артисти, компютърни специалисти, дизайнери и др.
Третото основно направление за оживяване на наследството и създаване на новия облик на българските музеи са съвместните програми за културен туризъм. Перспективите пред това сътрудничество са големи, като се имат предвид сериозните инвестиции и ресурси, насочени към туризма - като важно направление в икономиката на България.
Най-голямата музейна институция в страната - Националният исторически музей, успешно работи и в трите направления.
Календарът на временните изложби е много наситен. Те се представят с огромен успех в чужбина. Актуален пример са изложбите, посветени на тракийското и на християнското изкуство. През есента те ще представят България в Брюксел на "Европалия".
НИМ има утвърдена традиция и по отношение на образователните програми. От три години в една от залите на музея - възстановена класна стая от периода на Възраждането, функционира ателие по традиционно тъкачество, наречено "От нишката до чергата". Повече от сто деца, ученици, студенти и други посетители ежегодно придобиват умения в традиционния занаят. Правят се и демонстрации. На автентичен хоризонтален тъкачен стан участниците сами изработват тъкани по оригинални образци или по свои проекти. Част от занятията в програмата на ателието са посветени на усвояване технологиите за боядисването на вълна с природни бои и пигменти. Най-сръчните получават "Чирашко свидетелство", а готовите произведения се излагат в музея - като временна експозиция на публиката. Интересът към ателието е много голям.
Друг образователен проект на НИМ е на път да се превърне в традиция - лятната детска музейна школа. Втора година, в месеците от юни до август, групи деца между 6 и 12 години посещават всекидневно музея в рамките на три седмици. Те се запознават с историята на своята страна, общуват непосредствено с мат ериалните свидетелства на тази история, участват на открито в тематични исторически и екологични игри, занимават се в реставраторските ателиета, рисуват, копират, моделират по автентични музейни образци, посещават други столични музеи, галерии, църкви и манастири, сами подготвят музикални и театрални представления, правят изложби от собствени произведения и представят своите умения пред детска и родителска аудитория. Кръгът на музейните приятели расте. Авторитетът на институцията и посещаемостта - също. Музеят става популярен и желан чрез най-резултатния метод за реклама - от уста на уста.
Работещите модели могат да се заимстват и обогатяват. Използването им съобразно особеностите на региона помага за придобиването на индивидуален облик на всеки музей.
В областта на културния туризъм НИМ отдавна работи с туристическите асоциации и агенции. В последните две години обаче дейността сериозно се активизира. Безспорните негативи от преместването на музея извън центъра на столицата се компенсираха от други, положителни фактори. Помещаващ се в част от бившата резиденция, НИМ разполага с голям паркинг, има обширен и добре поддържан парк - с красиви и редки растителни видове, има кафене на открито, детска площадка, прекрасен въздух и природна панорама. Пространството около сградата на музея е оформено с каменни статуи и стели. Отскоро като експонати там са разположени няколко, предвидени за снемане от въоръжение, вертолети и самолети, любезно предоставени от Министерството на отбраната. Те са особено атрактивни за посетителите. Сградата, имаща своята история, също е любопитен елемент, привличащ българските и чуждестранни туристи.
С всичко това НИМ определено отговаря на изискванията за добре функциониращ европейски музей. Той е отворен за наследството и в същото време изцяло насочен към своята публика. Ето защо на 25-ата официална церемония по връчване на годишните награди на Европейския музеен форум, проведена от 8 до 11 май 2002 година в Люксембург, лично белгийската кралица Фабиола, патрон на форума, връчи първата специална награда именно на НИМ.