СВЯТ бр.4, стр.21, година IX 2002г.

Света София -
осмото чудо на света

Леоора АНГЕЛОВА

 "Света София" - изглед отвътре
Този храм, тази катедрала, тази бивша джамия е неразривно свързана с града Византион, Константинопол, Истанбул.
Градът между две морета, между два континента, между два свята - Изтока и Запада.
Градът със сто лица. Удивителният му свят е създаден според преданието, когато Бизиам, бивш управител на Мегара (град недалеч от Атина), загубил поредните демократични избори и решил със съмишлениците си да го напусне. Обърнал се към прочутия Делфийски оракул и той го посъветвал да построи град, който "да може да се огледа в собствения си образ". Дълго търсел и накрая открил късчето земя между нос Халич и нос Логос - старата финикийска колония Калич между Черно и Мраморно море, между Европа и Азия. Така се родил Византион, наречен на първите си обитатели.
През IV век император Константин Велики преместил във Византион столицата на Римската империя. Той сам начертал плана на "новата" столица, разположена както и Рим на седем хълма, с излаз на Мраморно и Черно море, разцепена от Златния рог. Градът затъмнил славата на всички досегашни, а благодарните граждани го нарекли на името на императора - Константинопол. Този град има не седем, а седем по седем чудеса и осмото - храмът "Света София" се превърнал в негов символ, в символ на Великата империя Византия, на Европа. Символ на вярата и Бога, на източното православие, на християнството.
 Фрагмент от мозайките на "Света София"
Първата сграда е построена между 325-а и 360 г. Строителството на Голямата църква - "Megalo Ekklesia", наричана от V век "Hagia Sophia" или "Ая София" (на турски), започва по време на управлението на Константин Старши и завършва при неговия наследник - Константин Младши (337-361). Първоначално стените са изграждани от камък. Първото богослужение се състояло на 15 октомври 360 година. През 404 година църквата е подпалена от тълпата, недоволна от изгонването на епископ Йоханес Крисостомос. Император Теодосий II я възстановява, този път като базилика. Но историята се повтаря, сградата е опожарена отново по време на въстанието на Ника (532 г.). Следите от пожара още са живи. В западната стена на днешната "Света София" се виждат руините на горялата църква. В строителството на новия храм се включват водещи архитекти от онова време - Антемиос от Талес и Исидор от Милет. Този път, освен обичайния дървен материал, бил докаран и ценен мрамор от храмовете на Хелиополис, Ефес и Делфи, използван в строителството на външните колони; бял мрамор от Проконесос, зелен от Тесалия, розов от Фригия, слонова кост от Кападокия. Главните стени, арките и сводовете били изпълнени от кирпич. В строителството на третата "Света София" участвали 1000 майстори и 10 000 работници.
 Император Юстиниан, дева Мария и император Константин
В деня на тържественото откриване на църквата император Юстиниан отправил своята благодарност към Бога, възкликвайки: "Аз те излъгах..."
Разрушителната стихия на кръстоносните походи не подминала "Света София". Разграбени са всички ценни предмети от злато и сребро, реликви и кръстове. Храмът за пореден път е подпален. Половин век по-късно, през 1261 година друг император от династията на Палеолозите - Михаил VIII, поверява в ръцете на монаха и архитекта Ручас реставрацията на църквата. През 1453 година Константинопол е превзет от турците. Още на другия ден султан Мехмед Фатих, наречен Завоевателя, прави тук своята петъчна служба и безцеремонно заповядва църквата да бъде превърната в джамия. Това спасява сградата, която иначе е трябвало да бъде разрушена. Несъмнено и турският завоевател бил пленен от величието на храма. Благодарение на този факт неговото укрепване и възстановяване не престават и по времето на Османската империя. Султан Махмуд I построява в близост библиотека с 30 000 книги. Големи грижи за нейната реставрация полага Султан Абдулмеджид. Той копира европейския опит и избира най-добрия швейцарски архитект Гаспар Фосати за ремонта на "Ая София". Части от Корана, дело на арабския калиграф Иззет Ефенди, са изписани във вътрешната част на купола.
През 1934 година Мустафа Кемал Паша, наречен Ататюрк (баща на турците), създател на модерна Турция, намира компромисно решение между религиите и превръща "Света София" в музей.
 ИмператорКонстантин XI Мономахос, Исус Христос, императрица Зоя
Със своите внушителни размери "Света София" се нарежда сред първите четири катедрали в света. Само височината на големия купол е 55,60 м. Площта на храма е в размер на 7570 кв. м. В църквата са изписани образите на Иисус Христос и Дева Мария, на различни светци и императори. Тук през 1205 година е погребан венецианският дож Енрико Дандол - велик пълководец, водач на един от кръстоносните походи.
Невероятно впечатление предизвиква "потящата се колона", построена от мрамор върху основите на старо водохранилище. Водата, която прониква в нея, образувала с годините малка дупка. Смята се, че всеки, който успее да завърти палеца си вътре и да почувства влагата, ще бъде възнаграден от съдбата, като му се сбъдне намисленото предварително желание.