ХЕРАЛДИКА, бр.3, стр.50, година VII 2000г.

БЕЛИЯТ ОРЕЛ -

символът на полския дух

 

Превод:
Михаела Йоргова

 

 


Белият орел върху представителния печат на Пшемисл II от 1295г.



Орелът върху представителния печат на Казимиеж Велики - втората четвърт на XIV век



Орелът върху надгробната плоча на Владислав Ягело в катедралата на Вавел - втората четвърт на XV век



Орелът върху официалния печат на Полската Жечпосполита (Полската република) от 1919г.



Държавен герб на Полската Жечпосполита (Полската република) от 1927г.



Герб на Полската народна република от 1955г.



Герб на Полска Жечпосполита, приет с декрет на президента в изгнание на 11.11.1956г.



Герб на Полска Жечпосполита, утвърден през 1990г.

Най-важният символ на Полска Жечпосполита (наименование на полската държава - б. пр.) е нейният герб. Той представлява бял орел със златна корона в червено поле. Този красив със своята простота знак е сред най-старите държавни гербове на света. Повече от седем века той присъства в живота на държавата и полския народ.
Раждането на Белия орел се свързва със създаването на държавата от княжеската династия Пиасти. Най-прочутият полски хроникьор на средновековието пише в своите "Летописи", че знакът на орела послужил на княз Болеслав Храбри да придобие званието император Отон III при пътуването на монарсите през 1000-а година, до гроба на патрона на Полша св. Войтек в Гниезно. Но по това време гербовите знаци още не са съществували. Наистина върху сребърния динар на Болеслав Храбри присъства изображение на птица, възможно е това да е дори орел, но не като хералдичен знак.
Полските писатели от XVI век отиват още по-далече, свързвайки генезиса на Белия орел със същото Гниезно, което е първата столица на полската държава. Още в "Хроники" на Гал пише, че княз Попиел управлявал в града Гниезно, което на славянски означава гнездо. Същият произход на наименованието Гниезно се описва и в "Хроника Великополска". Подобно е и тълкуването на Ян Длугош в "Летописи", като добавя, че легендарният създател на полската държава Лех "тук е намерил по високите и възвисени дървета орлово гнездо". "Затова е разпоредил Лех върху хоругвите да поставят бял орел за герб. И оттогава Полското кралство използва тази скъпоценност" - развива това предание Марчин Биелски в издадената през 1554 г. "Полска хроника".
Появата на Белия орел не е нито така живописна, нито толкова отдалечена във времето. През XII и XIII век върху монетите на Пиастовските князе се появяват изображения на птици, някои от тях идентифицирани като орел, но все още не като хералдични знаци. Те символизират властта и владетелите, но не представляват княжески гербове.
Едва през 1222-1236 г. върху печатите на няколко князе от династията Пиасти се появява хералдично изображение на орел. За първи път орел е изобразен и върху печатите на полския княз Казимиеж (Казимир - б. пр.), известни от 1222 г., но възможно е да са и по-ранни. Скоро след това орелът се появява и върху печатите на силезийския княз Хенрих Побожни (1224 г.), краковския княз Лешек Биали (1228 г.), великополските князе Владислав Ласкооги и Владислав Одониц (1231 г.) и на киевския княз Казимеж (Казимир) Конрадовиц (1236 г.). Орел се появява и на щитовете на изобразените върху княжеските печати рицари - конници или пехотинци. Само върху печата на Лешек Биали орелът присъства самостоятелно, без гербов диск, изпълващ цялото поле на печата. Появата на орела с много кратка дистанция във времето в няколко района, управлявани от Пиастовските князе, доказва, че това е личен родов знак на династията и на князете.
Не всички представители на династията Пиасти приемат веднага знака на орела, някои дори го избягват и въвеждат други гербове. С течение на времето обаче се засилва ролята на орела като доминиращ герб на полските монарси.
Изборът на орела за герб на Пиастовските князе се свързва с разпространението през XIII век в Полша на хералдиката, пренесена заедно с рицарството от западноевропейските държави. Изборът му е самостоятелен, основаващ се на познаването на символичното значение на краля на птиците - символизиращ от прастари времена победата, могъществото, силата, мощта, властта, славата и величието. Много владетели на други държави също приемат орела за свой гербов знак. Но орелът на Пиастите се отличава от другите по цветовете. Той е сребърен или бял орел, разположен на червено поле. Цветовете на белия орел дават по-късно началото на полските национални цветове - бяло-червен.
Като резултат от завещанието на Болеслав Кривоусти през 1138 г. Полша е раздробена на множество княжества. През втората половина на ХIII век са налице тенденции за обединяване на полските земи и свързаният с това стремеж на князете за придобиване на кралска титла. Това намира израз в добавянето на корона върху главата на орела. През 1290 г. Великополският княз Пшемисл II поема след смъртта на Вроцлавския княз Хенрих IV Правия управлението на Краков и взема за свой герб знака на орела със силезийския полумесец на гърдите и на короната върху главата, като знак, че неговата политическа цел е коронацията и обновлението на полското кралство. Същият орел с лента на гърдите и корона се появява и върху Вроцлавския надгробен камък на Хенрих IV Правия.
На 25 юни 1295 г. княз Пшемисл II е коронясан в Гниезно за крал на Полша. Също тогава се изработва разкошен величествен печат, от едната страна на който е изобразен седнал на трон крал, с кралските атрибути на властта, а на другата - голям увенчан с корона орел върху диск, обточен с надпис, гласящ, че "самият Бог е върнал на поляците победните знаци". Оттогава пиастовският бял орел, винаги с корона на главата, става герб на Полското кралство. Този герб приемат всички следващи полски крале.
Видът на полския държавен орел се оформя около средата на ХIV век. От това време датират и множеството известни художествени изпълнения на Белия орел.
На реверса на величествения печат на Казимиеж Велики се вижда силует на орел с горда наклонена глава, с корона, с остър клюн, широко разперени криле, мощна опашка и внушителни крака, завършващи с хищни нокти. От него лъха сила и величие.
По-късно полският орел променя своя силует в зависимост от стиловите канони на различните епохи. Независимо от променящите се очертания на орела се запазва предишното съдържание на символа му. Коронованият Бял орел символизира напълно суверенната, свободна и независима полска държава, краля, който я представлява, и неговите поданици. В средата на ХIV век този герб става хералдично отличие на сформираната тогава политическо-правна конструкция, известна като Корона на Полското кралство (Corona Regni Poloniae), означаваща единна, неделима държавна територия, приета като творение, независещо от времето и от личността на монарха. Засилващата се роля на орела като символ на полската държава и на поляците благоприятства формиращото се тогава национално самосъзнание.
Постоянен, непроменящ се белег на полския държавен орел е кралската корона на главата му, първоначално в готически стил, отворена, която в края на ХV век е затворена лъкообразно отгоре и увенчана с ябълката на управлението и с кръст, следвайки идеите на империята като символ на пълната суверенност на полския крал и неговата държава.
През 1705 г. крал Август II учредява "Орден на Белия орел", чиято най-висша степен се определя от самото му наименование. Знакът на този орден е пищен бял орел, разположен върху червен емайлов кръст.
Белият орел, присъстващ навсякъде в обществения живот, се установява като еднозначен символ на Жечпосполита и на краля, а също и като явен, очевиден знак на полския народ.
През 1795 г. при третото разпокъсване на страната между трите съседни велики сили Полша загубва своята самостоятелност. Белият орел като герб и емблема на суверенната държава престава да съществува и е изместен от символите на чуждите монархии.
Знакът на полския орел, заменен, а дори забраняван от завоевателите, се възражда при всяко народносвободително въстание и при всеки опит на поляците да постигнат независимост.
След годините на робство те си възвръщат своите емблеми и символи, начело с Белия орел. През 1918 г. създадената Полска Жечпосполита приема за герб Белия орел с корона. Управлявалото за кратко време социалистическо правителство на Мурачевски се опитва да "свали" короната на Белия орел, но това предизвиква масови протестни вълни.
На 1 август 1919 г. Сеймът на Полша утвърждава герба и другите държавни знаци, както и знаците на въоръжените сили. Белият орел става герб на Втора Жечпосполита.
Държавният герб според модела от 1919 г. е класически спокоен орел, със затворена, извита лъкообразна корона, увенчана с кръст със златен клюн и златни крака.
С указ на президента на Република Полша от 13 декември 1927 г. е приет нов държавен герб по проект на художника-график проф. от Варшавската политехника - Зигмунд Камински. Новият орел е внушителен, монументален, но еклектичен по форма. Когато започва официално да се използва, бурна обществена дискусия възбужда готическата корона на този орел - отворена, без лъкообразната извивка и кръста.
Годините на Втората световна война в Полша са отново период на робство. Белият орел е строго забранен от нашествениците - от Запад и от Изток.
И отново както по време на въстанията през ХIХ век полският народ го въздига като символ на борбата срещу потисничеството. Белият орел и бяло-червените цветове символизират на бореща се Полша - въоръжената "подземна" борба в страната и организираната в чужбина Полска войска. Ръководните органи на Жечпосполита функционират в чужбина и Полските въоръжени сили на Запад се спират на Белия орел с корона. В страната органите на полската държава и повечето организации и въоръжени групировки начело с Армия крайова също приемат този знак.
Левоориентираните сили за въоръжена борба - Гвардия людова и Армия людова, връщат класовата традиция на "демократичния" орел без корона.
С декрет от 7 декември 1955 г., касаещ емблемите, цветовете и химна на ПНР, се въвежда служебен герб, повтарящ модела от 1927 г., но без "чуждата" на строя корона на главата на орела и златния кант на гербовото поле. Този държавен герб е приет с Устав от 31 януари 1980 г. за символите, цветовете и химна на ПНР.
В условията на извършените политически промени и строй в края на 80-те години възниква проблемът по реституцията на Белия орел. С Устав от 29 декември 1989 г. за промяна на Конституцията на ПНР в частта, третираща държавните символи, Белият орел си възвръща принадлежащата му от векове корона. Връща се и наименованието на държавата - Полска Жечпосполита. Приема се Белият орел с отворена корона, съгласно герба от 1927 г., с малки изменения във формата на гербовото поле и златния кант, а също и петлистното венче, с лента на крилете на орела.
Този герб е приет от Сейма на 9 февруари 1990 г. Така Белият орел с корона се връща заедно с началото на Третата Жечпосполита. Седем века той онагледява безспорния феномен на този символ. Той е уникален преди всичко със своята дълготрайност, постоянно присъствие в делата на държавата и народа. Седем века Белият орел доказва, че е най-стойностният символ на Полска Жечпосполита и на полския народ.

 

По книгата "Белият орел, герб на полската държава",
автори: Стефан Кучински и Богдан Врублевски