Програми
ДВИГАТЕЛ НА МЕЖДУНАРОДНОТО СЪТРУДНИЧЕСТВО
Стоян НИКОЛОВ

Междурегионалното сътрудничество е важен елемент от политиката на Европейския съюз през последните няколко години. Проектите, насочени към коопериране между области и градове от ЕС и държави извън общността, се осъществяват по линия на програмите ECOS и Ouverture. За периода 1997-1998 година Европейската комисия открива сесия за приемане на съвместни проекти за реформа в местното самоуправление между организации от ЕС и страните от Централна и Източна Европа, Средиземноморския басейн и държавите от бившия Съветски съюз. Програмата е наречена условно ECOS-Ouverture II и е обезпечена със 17 милиона екю от Европейския фонд за регионално развитие (ERDF)(член 10) и 7 млн. екю от програмата PHARE. До този момент 25 български общински и регионални управи са участвали в 45 проекта по ECOS-Ouverture. Най-активна е била Община Варна с осем участия. Във връзка с някои нови моменти в приоритетите на ECOS-Ouverture на 25 юни в Пловдив се състоя първото в страната официално представяне на програмата. Семинарът бе организиран от Европейския фонд на Фондация "Отворено общество" - София. На срещата присъстваха представители на над 60 организации от страната. Специално за представянето в България бяха Димитра Халикин от Генералната дирекция на IА на Европейската комисия в Брюксел; Бърт Кюби, международен консултант от LRDP-Брюксел; Андрю Тейт, директор на офиса ECOS-Ouverture-PHARE в Будапеща; и Адела Бареро Флорес - координатор на програмата за Испания, Португалия и България. Програмата ECOS-Ouverture е фокусирана върху проблемите на местните управи и възможностите за интеррегионално коопериране между партньори от Централна Европа и страните от ЕС и Средиземноморския регион поради сходните трудности, които те срещат в своята работа. Спецификата на ECOS-Ouverture се състои в сферата на дейност и партниращите институции.

Проектите трябва да бъдат разработени в следните области:

въвеждането на нови методи на работа на местната власт чрез изграждането на стратегия за развитието на региона;

улесняване достъпа на малкия бизнес до европейския пазар най-вече чрез подходящи механизми за сътрудничество между фирми и подобряване на обслужването му в сферата на неговото усъвършенстване и влизането му в ролята на местен администратор;

развитие на местния потенциал, особено в посока на създаване на нови работни места;

изграждането и развитието на ресурсни (информационни) центрове за създаване на равни възможности за икономическо развитие;

опазване на околната среда с цел устойчивото развитие чрез установяване на самозахранващи се и енергоспестяващи механизми.

Партньори

Партньори по проекта могат да бъдат организации или поне две страни членки на ЕС, и най-малко една страна извън общността. Ръководителят на проекта, който отговаря за координирането на пилотния проект и за разумното разходване на фондовете на Общността, може да бъде местна или общинска управа. Ако това е юридическо лице, по силата на граждански или полуграждански и частен закон за него трябва да гарантира местна или общинска управа. Ако общинската власт в страна извън ЕС е ръководител на проекта, то тя трябва да бъде асистирана от аналогична институция в страна-членка, която да гарантира разходването на средствата от Европейския фонд за регионално развитие. И обратното, ако водещ в проекта е община от ЕС, то партньор от ЦИЕ ще трябва задължително да поеме отговорността за средствата, отпуснати от PHARЕ. Останалите партньори по проекта могат да бъдат местни или регионални власти, търговски камари, агенции за развитие и други обществени организации, ангажирани в икономическото и социалното развитие на региона при условие, че вършат това под егидата на местната управа.

Резултатите от подобни проекти трябва да водят до продължаване на обмена на опит и предаването на ноу-хау между партньорите и да служат като модел за съседни региони; развитие на култура и навик за сътрудничество на регионално и местно ниво и повишаване дееспособността на местните организации и индивиди, заети в икономическото развитие; въвеждане на устойчива структура за стимулиране, текущ контрол и оценка на резултатите с цел процесът на сътрудничество да продължи и след приключване на финансирането от общността. Може да бъдат разработвани т. нар. "макро-" и "микропроекти". За първите финансирането от общността възлиза на 200 000 - 600 000 екю от ERDF за области от Европейския съюз и между 50 000 - 200 000 екю от PHARE. При микропроектите важи условието партньорите от Централна и Източна Европа да не са били подпомагани досега от програма ECOS-Ouverture.