ЕВРОКАРТОТЕКА бр.1, стр.10, година VIII 2002г.

Видин, Калафат и Зайчар заедно откриват пътя към обединена Европа

Учреден е първият български еврорегион

Душана КОСТОВА

Идеята за български еврорегион на границите на три държави по поречието на голямата европейска река Дунав възниква в рамките на Асоциацията на дунавските общини от България и Румъния. Първият протокол, който фиксира намерението за неговото създаване, е от април 2000 г.
Първоначалният замисъл е областите от двете страни на реката - Видин и Долдж, с административни центрове Видин и Крайова, да създадат цялостна структура по европейски модел. Възможността сърбите да бъдат поканени да се присъединят към еврорегиона тогава е нищожна. Но още при първата среща в Гюргево се оказа, че решението не е достатъчно функционално и оперативно и затова надделява мнението да се създадат три еврозони.

Първата от тях - еврорегион
"Дунав 21 век", от идея се превръща във факт

Работата по еврорегиона Видин - Калафат, наречен по-късно "Дунав - 21 век", започват в началото на 2000 г. местните общини, с участието на Националния център за регионално развитие и със съдействието на Съвета на Европа. По-късно става възможно включването и на сръбските общини Зайчар и Неготин.
Стъпка по стъпка всяка от страните изминава своя път, за да се стигне до 18 януари 2002 г. - денят на учредяването на първия за България и за Балканите модел на европейска структура в тази част на света.
Всяка от страните подготвя своя неправителствена организация - асоциация на общините за трансгранично сътрудничество. Българската Асоциация за трансгранично сътрудничество и развитие на Северозападна България - Видин, е учредена с решение на окръжния съд на 20 юни 2001 г. В нея членуват девет български общини, още няколко са заявили желание да участват, защото структурата е отворена.
Партньорите от общините в сръбската и в румънската страна междувременно също създават свои неправителствени организации. Започват редовни срещи на работни групи, подписва се меморандум за създаване на еврорегиона, юридически се подготвя споразумението между трите страни. Административните процедури са мудни и отнемат време. Няколко месеца например се изчаква решението на външното министерство на Румъния, което идва в началото на декември 2001 г. Това е последното препятствие, след което пътят на еврорегион "Дунав - 21 век" е открит.

"Дунав - 21 век" се основава на
европейския опит и практики

Интеграцията и сътрудничеството в пограничните райони на страните от ЕС имат повече от половинвековна история. Регионалните структури в страните от ЕС, определяни с понятието еврорегион, работят успешно. Те са основани на принципа за свободното движение на хора и стоки, услуги и информация. Изграждат съвместни структури в икономиката, туризма, транспорта, търговията, борбата с организираната престъпност, решават екологични и културни проблеми, работят по въпроси на образованието и младежта. Повишават и утвърждават ролята на местната власт - на общините и на градовете.
Нашата основна цел е да можем да обединим усилията си по важните проблеми за тази част на Югоизточна Европа, казва един от инициаторите на еврорегион "Дунав - 21 век" видинският кмет д-р Иван Ценов. Това е голяма административна структура, която може би ще наброява около 600 хиляди души. Д-р Ценов е убеден, че новата структура ще създаде правила и ще извади на светло сенчестата икономика, че търговията ще се легализира, цените ще се изравнят и контрабандата значително ще намалее. Обединени ние ще бъдем по-конкурентоспособни, когато кандидатстваме за различни програми на ЕС, които ще решават тези проблеми - изразява оптимизма си за успеха на еврорегиона видинският кмет.

Целта на еврорегион "Дунав - 21 век" е да усили местната власт, да повиши жизнения стандарт на хората и да
стимулира просперитета в периферните зони

Градовете в тази част на Югоизточна Европа пряко ще участват в договарянето на проекти и пряко ще работят с фондовете на ЕС. Най-важната цел е да отпаднат ограниченията и границите между трите държави, както е в страните от европейската общност и постепенно от бариери те да се превърнат в мостове на сближаването.
Еврорегионът, който ще свърже пограничните райони на България, Румъния и Сърбия, има голям потенциал. Там съществуват трайни непрекъсващи контакти между хората от Видинско със съседите от Румъния и Югославия. В негова полза "работи" и решението на България и Румъния, подкрепено от Пакта за стабилност, за построяването на втори мост над Дунав при Видин - Калафат. Стимул за създаването на еврозоната е и фактът, че в забравения от света триъгълник Видин - Калафат - Зайчар никога през годините, дори и в последните - размирни за Балканите времена, на това място няма междуетнически напрежения или конфликти. Хората в трите страни живеят със сходни икономически и социални проблеми.

Идеите за сътрудничество са вече
набелязани

Партньорите имат готовност за работа по конкретни проекти по програма ФАР за трансгранично сътрудничество и по програмите ИнтеРег 2 и ИнтеРег 3.
Някои от тях вече се реализират, други предстои да се осъществят. Българската страна досега е подкрепила четири проекта на румънските партньори. Разработен е български проект за създаване във Видин на постоянно действащ панаир - търговско изложение на стоки, произведени в трите страни.
Шансове за успех еврозоната има в използването на европейските предприсъединителни фондове за значими неща. Съществува един многозначим проект - газификацията на района, който предстои да бъде предложен за обсъждане от централните власти. Той е осъществим, защото румънската страна има готов проект за пренос на газ от Крайова до Калафат, който довежда синьото гориво само на няколко километра от Видин. Сега най-близкият източник на газ за града е на повече от 120 км. Подобна е и ситуацията със сръбските градове Зайчар и Неготин.
Допълнителен тласък дава и оформящата се вече перспектива строителството на Дунав мост при Видин - Калафат да стартира в средата на 2003 г.
Дори най-големите оптимисти за успеха на еврорегиона "Дунав - 21 век" - кметовете на Калафат - Петре Крайстару, на Зайчар - Горан Петрунович, на Неготин - Йович, и видинският им колега д-р Ценов, отчитат, че предстои дълъг процес на неговото утвърждаване. Необходимо е време, може би години, за създаване на взаимнополезни и действени административни структури, които ще поощряват контактите между съседите.
Хората от граничните райони на България, Румъния и Сърбия ще почувстват промяната едва когато ще могат да се движат между границите само с личните си карти, да работят в съвместни предприятия, да учат в желаните университети при съседите, да прескачат от другата страна за театър или концерт, да търгуват без ограничения и препятствия...
Едва тогава източноевропейците по поречието на голямата европейска река ще усетят подобрението в жизнения си стандарт и просперитета на сегашните периферни области на България, Румъния и Сърбия.